Powered by www.icseo.ir

Powered by www.icseo.ir

مشخصات تحلیلگر مالی
1394-11-04
نکات اساسی برای موفقیت در مصاحبه استخدامی
1394-11-04

نکاتی که باید به هنگام استخدام برای استارت‌آپ‌ها در نظر بگیرید

نکاتی که باید به هنگام استخدام برای استارت‌ آپ‌ ها در نظر بگیرید

هنگامی‌که برای تامین نیازهای استارت‌آپ‌تان به دنبال جذب افراد بااستعداد هستید، می‌بایست درک روشنی از آن‌چه که نیاز دارید و ویژگی‌هایی که افراد مورد نظر برای استخدام دارند، داشته باشید.
هنگامی‌که به دنبال یافتن افراد برای استخدام هستید، لازم نیست که زمان زیادی را صرف بررسی پروفایل‌های مردم و تجزیه و تحلیل رزومه‌ی آن‌ها بکنید تنها کافیست افراد جالب را پیدا کنید و با آن‌ها ارتباط برقرار کنید.
اما اگر کمی عمیق‌تر به مسئله نگاه کنیم، زمانی که می‌خواهیم کسی را به تیم خود اضافه کنیم نیاز داریم به چند نکته‌ی کلیدی و مهم توجه کنیم. بسیاری از این نکات برای استخدام توسعه‌دهندگان در نظر گرفته شده، اما قطعا شما می‌توانید آن‌ها را برای نقش‌های دیگر نیز تعمیم دهید.
نکات مهمی که باید به هنگام استخدام افراد با استعداد در نظر بگیرید؟

۱) تجربه‌ی استارت آپ قبلی

این موضوع کاملا واضح است، شما باید به طور کلی از افرادی‌که فقط در شرکت‌های انحصاری کار کرده‌اند، دور بمانید. آن‌ها به احتمال زیاد درک درستی از فضای یک استارتاپ ندارند و یا احتمالا علاقه‌ای به کار در آن نخواهند داشت.


۲) تجربه‌ی کسب‌وکار قبلی

بسیاری از استارتاپ‌ها از ترفندهای کسب‌وکارهای کوچک در استخدام استفاده می‌کنند، در حالی‌که کسب‌وکارهای کوچک بسیار متفاوت با استارتاپ‌ها هستند. اما اگر کسی در یک کسب‌وکار کوچک کار کرده باشد، احتمالا این یک شاخص و دلیل خوب برای استخدام او است، زیرا به احتمال زیاد(نه همیشه) آن فرد علاقه‌ی زیادی به کار در تیم‌های کوچک و داشتن مسئولیت بیشتر خواهد داشت. با این حال، ممکن است فرد مورد نظر توانایی کار در یک استارتاپ موفق را نداشته باشد، پس مراقب باشید تا اشتباه نکنید. جمله‌ی “من می‌خواهم در یک شرکت کوچک مشغول به کار شوم” به معنی “من می‌خواهم در یک استارتاپ کار کنم” نیست. اما گاهی اوقات(که من احساس می‌کنم شما کاملا درک خواهید کرد) می‌توانید کسانی را پید کنید که از کار خود در یک کسب‌وکار کوچک خسته شده‌اند و علاقه‌ی بسیاری به یک شغل مانند استارتاپ شما دارند.


۳) پروژه‌های شخصی

پروژه‌های جانبی گزینه‌ی بسیار خوبی برای سنجش افراد هستند. کارهای منبع باز و پروژه‌های شخصی مرتبط با شرکت و یا صنعت خود را جستجو کنید، اگر فردی هزاران پروژه شخصی ناقص داشته باشد و هیچ‎‌کدام را به مرحله‌ی موفقیت آمیزی نرسانده باشد، احتمالا در تمرکز روی پروژه‌ها و به پایان رساندن کارهایش مشکل دارد. اما شما واقعا نباید براساس موفقیت فرد روی پروژه‌هایش قضاوت کنید(هر چند داشتن موفقیت‌های بزرگ یک نشانه خوب هستند) شما باید به دنبال افرادی باشید که تلاش می‌کنند چیزهای جدیدی را بسازند، یاد بگیرند و از آسایش و راحتی خود می‌گذرند تا کارهای متفاوت و فوق‌العاده انجام دهند.


۴) تجربه آشنایی با فرهنگ‌های سایر کشورها

آشنایی مردم با کشورهای خارجی و فرهنگ‌های مختلف همیشه جالب است و ابعاد مختلفی را به جهان‌بینی مردم اضافه می‌کند که این موضوع می‌تواند برای استارتاپ‌ها بسیار ارزشمند باشد. استارتاپ‌هایی که تمرکز خود را در بازار بسیار محدود می‌کنند به زودی با مشکلات بزرگی مواجه می‌شوند. به طور کلی داشتن افرادی با تجربه‌های بین‌المللی برای استارتاپ شما دارای ارزش بالقوه است و به هنگام استخدام افراد باید مدنظر قرار گیرد.


۵) حضور در رسانه‎‌‌های اجتماعی

اگر شما در حال استخدام افراد برای یک استارتاپ مبتنی بر وب هستید، باید افرادی را انتخاب کنید که بدون در نظر گرفتن نقش ‌شان با وب آشنا باشند و آن را درک کنند. توسعه‌دهندگان و برنامه‌نویسان نیز حتما باید در رسانه‌های اجتماعی حضور داشته باشند. امیدوارم که آن‌ها وبلاگ‌نویسی انجام دهند و به منبع بزرگ اطلاعات وصل باشند. شما هم‌چنین اطلاعات زیادی از صفحه‌ی توییتر فرد می‌توانید یاد بگیرید. ممکن است شما مجبور شوید حدود صد تا از به روزترین توئیت‌هایش را بخوانید ولی مطمئن باشید تلاش‌های شما بی‌ارزش نیست. لینکدین منبع خوبی برای آگاهی یافتن از مردم است، اگر چه این شبکه‌ی اجتماعی برای پیدا کردن برنامه‌نویسان و توسعه‌دهندگان زیاد مناسب نیست، زیرا آن‌ها اغلب فعالانه از آن استفاده نمی‌کنند; با این حال، اغلب می‌توانید لینک پروژه‌های افراد، وبلاگ‌ها و غیره را در لینکدین پیدا کنید. اگر آن‌ها از برنامه‌های موجود بیشتری استفاه می‌کنند خوب‌تر است، چرا که بیشتر در مورد آن‌ها یاد می‌گیرید. فقدان حضور در رسانه‌های اجتماعی نشانه‌ی خوبی نیست.


۶) دو سال تجربه

پیدا کردن و استخدام افراد ماهری که به دنبال شغل جدید هستند کار سختی نیست، زیرا افراد دلایل بسیاری برای ترک شغل قبلی و پیدا کردن یک شغل جدید دارند. اگر کسی بیش از حد این کار را تکرار می‌کند و هر ماه چند شغل مختلف را تجربه می‌کند، این موضوع دیگریست و نشانه‌ی خوبی نیست. اما کسی که شما به دنبالش هستید ممکن است بیش از ۲ یا ۳ سال با کارفرمای فعلی خود بوده است و اکنون تصمیم دارد شغلش را عوض کند، در چنین بازه‌ی زمانی بسیاری از تصمیم می‌گیرند که شغل خود را عوض کنند، چون آن‌ها علاقه‌ پیدا می‌کنند تا چالش‌های جدیدی را دنبال کنند. بنابراین به دنبال چنین افراد با تجربه‌ای در کمین بنشینید.


۷) جاه طلبی و اشتیاق

تشخیص این موضوع از روی پروفایل و یا رزومه‌ی فرد مشکل است، اما من همیشه کشف کرده‌ام که بهترین کارمندان استارتاپ‌ها آن‌هایی هستند که از کار خود لذت می‌برند و دوست دارند خودشان رئیس خودشان باشند. واقعیتی که در جهان استارتاپ‌ها اثبات شده، این است که شما باید برای استخدام نیروهای جدید به دنبال افراد جاه‌طلب باشید، آن‌ها کار شما بسیار بیشتر از افراد دیگر درک خواهند کرد.


۸) خلاقیت در تقاضای کار

خلاقیت یک دارایی قوی در کارکنان از جمله توسعه‌دهندگان است. شما باید به جای رزومه‌های دو صفحه‌ای از مردم بخواهید تا خلاقیت خود را زمانی‌که می‌خواهند به تیم شما اضافه شوند، نشان دهند. خلاقیت یک ابزار فیلترینگ خوب است که به شما کمک خواهد نیروهای خوبی را انتخاب کنید. اگر شما مردم را به انجام کاری خارج از عادت و خلاقانه دعوت کنید و آن‌ها نتوانند چیز خوبی به شما ارائه کنند فورا آن‌ها را از خودتان دور کنید، اما اگر کسی بدون این‌که شما بخواهید کارهای خلاقانه انجام داد فورا او را جذب کنید.
هیچ نیروی جادویی برای استخدام بهترین افراد در استارتاپ‎‌‌ها وجود ندارد، شما نیز احتمالا در ابتدا اشتباهات زیادی انجام خواهید داد. اما به یاد داشته باشید که چند کارمند اول اعضای حیاتی یک استارتاپ هستند و برای پیدا کردن آن‌ها باید وقت بسیاری را صرف کنید(حتی اگر بسیار آزاردهنده باشد) و یک فرآیند برنامه‌ریزی شده برای یافتن منابع خوب، جذب، یارگیری و استخدام داشته باشید.


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /home/h71177/domains/modiranmali.com/public_html/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 192
مدیر سایت

دیدگاهتان را بنویسید